News

NOWOŚĆ: SBB – Warszawa 1980

SBB 1980 (fot. Tomasz Sikora)

Na sam koniec intensywnego, wyjątkowego dla SBB roku mamy dla Was specjalny prezent: dwupłytowe wydawnictwo dokumentujące wiosenna trasę z 1980 roku. Album „Warszawa 1980″ ma dzisiaj swoja premierę.

W kwietniu 1980 roku SBB zagrało cykl koncertów w wielu polskich miastach, pod hasłem promocji albumu „Welcome”. Program koncertów wypełniały jednak głównie improwizacje, wzbogacone o suitę „Going Away” oraz premierowe utwory „Moja ziemio wyśniona” (z dopiero co nagranego i jeszcze niewydanego „Memento z banalnym tryptykiem”) oraz „Hung-Under” (planowanego na kolejne wydawnictwo zachodnie SBB, które przerodziło się w solowy album Józefa Skrzeka „Józefina”).

Cała trasę zainaugurowano w warszawskiej Sali Kongresowej, gdzie SBB wspięło się na szczyty swoich możliwości. Grupa, w składzie poszerzonym o Sławomira Piwowara, brzmiała świeżo i ciekawie. Szczególną uwagę zwracała bardzo wysoka forma gitarzystów, których pojedynki, dialogi i liczne tematy nadawały całości odpowiedni rytm i klimat. Możecie się o tym przekonać, słuchając albumu „Warszawa 1980″. Płytę możecie zamówić bezpośrednio u wydawcy, firmy GAD Records. W innych sklepach pojawi się dopiero w styczniu.

Gdyby komuś było mało, SBB pojawiło się na kompilacji „Sonda 2. Muzyka z programu telewizyjnego”, zbierającej nagrania wykorzystywane w legendarnym, popularnonaukowym programie TVP, prowadzonym przez Andrzeja Kurka i Zdzisława Kamińskiego. Na płycie znalazło się niepublikowane wcześniej, świeżo odnalezione nagranie studyjne z początku 1976 roku, „Na czarno”. Więcej o płycie tutaj.

Warszawa 1980 (2014)